#
Strona główna

Projekt realizowany przez GOK Stawiguda,
we współpracy z Urzędem Gminy Stawiguda.

# #
Aktywny wypoczynek w gminie Stawiguda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Relacja z Mikołajkowego Podsumowania RekreAKCJI 2015

2015-12-08 11:40:45

W sobotę 5 grudnia 2015 r. o godz. 12:00 odbyło się Mikołajkowe Podsumowanie działań zrealizowanych w ramach RekreAKCJI w 2015 r. Do Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie przybyli uczestnicy tegorocznych wydarzeń aby powspominać, zdać swoje KARTY AKTYWNOŚCI i odebrać fajne nagrody jak również posłuchać o planach na rok 2016.

 

Na wszystkich przybyłych czekał słodki poczęstunek z pyszną herbatą i aromatyczną kawą.

Niespodzianką byli nasi wyjątkowi goście- MikoBajki, czyli rowerzyści w czapkach Mikołaja, na których chwilę musieliśmy poczekać. Jednak było warto ponieważ przyjechali do nas po realizacji pięknej misji. Tego dnia zebrali pyszne słodkości- w dużej ilości i na swoich rowerach zawieźli je do Gryźlin, gdzie przekazali je podopiecznym Domu dla Dzieci im. M. Lengowskiego. GOK Stawiguda również przyłączył się do tej akcji. Dziękujemy i kibicujemy takim inicjatywom!

 

PODSUMOWANIE RekreAKCJI 2015

Jak już wszyscy pewnie wiedzą RekreAKCJA to inicjatywa mająca na celu popularyzację aktywności przede wszystkim fizycznej wśród mieszkańców i gości Gminy Stawiguda. Poprzez różne formy aktywności realizowana jest aktywizacja różnych środowisk pomagająca w nawiązaniu nowych znajomości i ciekawego spędzenia czasu wolnego. Projekt ten realizuje również rozbudowę infrastruktury turystycznej na terenie gminy.

 

Pierwsze kroki stawiane były w 2013 r.

Proponowaliśmy m. in. kuligi konne, treningi z instruktorem nordic walking, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe oraz piesze wycieczki z przewodnikiem. Te działania prowadzone były przez wykwalifikowaną kadrę z danej dziedziny i przygotowane tak, aby każdy znalazł w nich coś dla siebie. Uczestnikami były zarówno dzieci, młodzież, dorośli jak również seniorzy.

 

W roku 2014 otrzymaliśmy dotację na realizację RekreAKCJI z Urzędu Marszałkowskiego w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w zakresie małych projektów objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dzięki temu mogliśmy zaproponować Państwu bardzo bogatą ofertę.

W tym roku ciekawych działań również nie brakowało!

 

NORDIC WALKING

Sportowy sezon RekreAKCJI rozpoczęliśmy w marcu od treningu z instruktorem nordic walking. Jest to fantastyczna dyscyplina, którą mogą uprawiać wszyscy, przez cały rok. Nasze treningi prowadzi wykwalifikowany trener Marek Molęda. Spotkania trwają około 1,5 godz. Jest to świetny pretekst nie tylko do wysiłku fizycznego ale i do poznania gminy. Treningi odbywają się w różnych miejscowościach gminy Stawiguda. W tym roku mieliśmy możliwość uczestniczenia w 9 treningach, oraz jednym dodatkowym, który odbył się podczas DNI OTWARTYCH w Stawigudzie.

 

WYCIECZKI ROWEROWE

Ze względu na piękne tereny leśne mające niezliczone ścieżki niewątpliwie najlepszym sposobem na dotarcie do ciekawych miejsc jest właśnie rower. Wszystkie wycieczki przygotował i poprowadził Mirek Arczak. Specjalnie wybierał takie drogi, których sami prawdopodobnie byśmy nie wybrali w obawie, że zabłądzimy. Dzięki tym wyprawom dotarliśmy do wielu pięknych miejsc.

W tym sezonie zaproponowaliśmy 5 wycieczek oraz dodatkowe m.in. uczestniczyliśmy w VII Integracyjnym Rajdzie Rowerowym Gościńcem Niborskim, wycieczce pod hasłem „The best of Stawiguda”, oraz w wycieczce BONUSOWEJ.

Wyznaczone trasy nie przekraczały 20 km.

Podczas przerwy na uczestników czekał bufet, podczas którego odbywały się również konkursy i losowania z nagrodami. Dbamy również o elementy edukacyjne, za które odpowiedzialni są przewodnicy PTTK. Nie zapominamy również o bezpieczeństwie organizując podczas wycieczek ratownika przedmedycznego.

Warto również wspomnieć, że w tym roku po raz pierwszy do jednej z naszych wycieczek przyłączyła się Szkoła Podstawowa w Stawigudzie z panią Dyrektor Krystyną Porębską na czele. Była to świetna okazja na przeprowadzenie podczas wycieczki gier i zabaw o tematyce zdrowego odżywiania.

 

SPŁYWY KAJAKOWE

W naszej ofercie na stałe wpisały się SPŁYWY KAJAKOWE. Zaplanowaliśmy 3 spływy, jednak ze względu na bardzo duże zainteresowanie zorganizowaliśmy jeden spływ dodatkowy.

Nasze tegoroczne trasy to:

 • j. Pluszne, rz. Popluszna, jez. Poplusz Wielki, rzekę Marózkę, jez. Święte a kończyła przy miejscowości Kurki.

 • j. Wulpińskiego

 • oraz tegoroczna NOWOŚĆ- „Amazonka Warmii i Mazur” czyli odkrywaliśmy źródła Łyny rozpoczynając spływ w okolicy miejscowości Orłowo. Na tym odcinku przepłynęliśmy przez aż 5 jezior: Krzyż, Brzeźno, Morze, Kiernoz Mały oraz Kiernoz Wielki i zakończyliśmy w miejscowości Ząbie. Po powrocie do Plusk mieliśmy jeszcze okazję porozmawiać i posilić się przy ognisku :)

Grupy prowadzone były przez przewodników PTTK, którzy podczas spływów opowiadali o ciekawostkach zarówno przyrodniczych jak i historycznych. Nad bezpieczeństwem czuwali ratownicy WOPR, którzy w tym roku mieli więcej pracy niż w latach poprzednich... ;)

 

PIESZE WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM

W tym roku zaprosiliśmy Państwa na dwie wycieczki.

Pierwszą poprowadził pan Jan Mackiewicz, honorowy członek Społeczno-Kulturalnego Stowarzyszenia Miłośników Plusk, Południowej Warmii i Galindii Zachodniej. Nasi uczestnicy pod przewodnictwem pana Mackiewicza ruszyli na spacer po wsi Pluski, podczas którego dowiedzieli się o historii miejscowości, ciekawych osobistościach żyjących na tych terenach, o jeziorze Pluszne oraz niezwykle ciekawej legendzie. Z tego miejsca raz jeszcze chciałabym podziękować za włączenie się do naszej RekreAKCJI.

Druga wycieczka odbyła się w październiku po wsi Wymój i poprowadził ją przewodnik PTTK pan Kazimierz Kisielew. Odbyliśmy wówczas dość długi spacer po miejscowości aż do rzeki Pasłęki, gdzie znajduje się Rezerwat przyrody Ostoja bobrów na rzecze Pasłęce. Mimo pochmurnej pogody przybyło około 20 osób z różnych miejscowości.

 

ZUMBA

Zajęcia ZUMBA to zupełnie nowa propozycja na aktywne spędzenie czasu tym razem pod zadaszeniem. ZUMBA to taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Zawiera w sobie elementy tańca i aerobiku. Choreografia łączy hip-hop, soca, samba, salsa, merengue, mambo, sztuki walki, oraz elementy Bollywood i tańca brzucha. Wykorzystywane są także elementy treningu siłowego.

Zajęcia bezpłatne odbywają się raz w miesiącu w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Stawigudzie. Prowadzane są przez niezwykle energetyczną instruktorkę- Milenę Kaczmarek.

Ze względu na ogromne zainteresowanie, obecnie zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu.

Osoby, którym spodobała się taka forma aktywności mogą uczestniczyć w zajęciach odpłatnie.

WEJŚCIE JEDNORAZOWE- 12 zł

KARNETY są tańsze.

- środa godz. 20:30

- piątek godz. 17:30

 

SZLAKI ROWEROWE

W tym roku bardzo ważnym osiągnięciem jest dokonanie modernizacji sieci szlaków rowerowych. Na terenie naszej Gminy istniały 3 szlaki, które niestety z biegiem lat zatarły się w terenie i niewiele z nich pozostało. Do realizacji tego działania zaprosiliśmy Mirosława Arczaka, z którym współpracujemy od początku odnośnie spraw rowerowych. Prowadził liczne wycieczki rowerowe w ramach RekreAKCJI i przez ostatnie lata bardzo dobrze zdążył poznać nasze tereny.

Z końcem tego roku oddaliśmy do Państwa użytku 3 piękne, nowoczesne szlaki rowerowe:

 • zielony (28 km) łączy gminę Stawiguda z Olsztynem: Stawiguda- Pluski- lasy łańskie- Gągławki- Bartąg.

 • czerwony (34,2 km) Stawiguda- Wymój- wzdłuż jeziora Wulpińskiego- Kręsk- Majdy- Dorotowo- Gągławki- Stawiguda.

 • niebieski (35,5 km) dookoła jeziora Pluszne: Stawiguda- Pluski- wzdłuż jeziora Pluszne- Gryżliny- Stawiguda.

Nowoczesne ponieważ oznakowane inaczej niż do tej pory.

Tzn., że nasze znaki zostały wydrukowane na powierzchni odpornej na wilgoć, która zawiera dodatkowe informacje takie jak:

 • kierunek jazdy,

 • numer porządkowy znaku

 • kod QR prowadzący na stronę gminy Stawiguda (stawiguda.pl)

 • bieżący kilometraż szlaku

 • logo Gminy Stawiguda

Po długich dyskusjach zdecydowaliśmy się na właśnie taki sposób oznakowania ze względu na możliwość naniesienia tych dodatkowych właśnie informacji, oraz dużo prostszą inwentaryzację. Jeśli któryś ze znaków ulegnie zniszczeniu w szybki sposób, dzięki numerom porządkowym znaków jesteśmy w stanie zlokalizować którego brakuje, bądź który uległ zniszczeniu, wydrukować i na nowo przytwierdzić do drzewa. Wszelkie prace zostały ustalone z nadleśnictwem i wykonane zgodnie z wytycznymi prawidłowego znakowania szlaków rowerowych.

W sumie zostało oznakowanych około 100 km, które umożliwiają swobodne i bezpieczne przejechanie i poznanie pięknych terenów Gminy Stawiguda. Jest to również pierwszy krok do poprawy infrastruktury, na bazie której w kolejnych latach możemy tworzyć miejsca odpoczynku, ścieżki dydaktyczne i kolejne odgałęzienia szlaków nie tylko rowerowych ale również pieszych, konnych itp.

Przed rozpoczęciem przyszłego sezonu rowerowego pełne informacje o szlakach pojawiają się na naszych stronach internetowych oraz portalach turystycznych.

 

PZU TRASA ZDROWIA

Urząd Gminy Stawiguda wziął udział w konkursie PZU Trasy Zdrowia i otrzymał dotację na jej budowę we wsi Pluski.

Czym są PZU Trasy Zdrowia?

Są to dość proste instalacje służące do samodzielnego wykonywania ćwiczeń. Każda instalacja posiada tablicę z propozycjami i instrukcjami na wykonywanie ćwiczeń. Ćwiczenia te podzielone są na 3 grupy: dla dzieci, osób dorosłych oraz seniorów.

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie jest operatorem tej trasy i zaprasza do korzystania ze ścieżki. Do akcji przyłączyło się Sołectwo Pluski z panią Sołtys- Justyną Reisenberg, Społeczno-Kulturalne Stowarzyszenie Miłośników Plusk, Południowej Warmii i Galindii Zachodniej, Ochotnicza Straż Pożarna w Pluskach, Wypożyczalnia sprzętu wodnego FULL-SPORT, Nadleśnictwo Nowe Ramuki oraz sami mieszkańcy wsi Pluski.

 

KLUB PODRÓŻNIKA

Klub Podróżnika to propozycja na nieco mniej aktywne, ale nadal bardzo interesujące i inspirujące spotkania realizowane w sezonie jesienno-zimowym. Pomysłodawczynią Klubu jest pani Urszula Dobrzańska- członkini Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych „TOMASZKOWO”. Wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stawigudzie realizuje spotkania podróżnicze. W tym roku rozpoczęła się III edycja i do tej pory mogliśmy wspólnie lepiej poznać Iran, Kubę a już w przyszłym tygodniu również Ekwador. Przed nami m.in. świat podwodny, oraz bliższe naszemu sercu piękne okolice Warmii.

 

W tym roku mamy jeszcze wyjątkową propozycję dla najmłodszych. Już 19 grudnia br. w GOK Stawiguda zapraszamy na KLUB małego PODRÓŻNIKA, który jest propozycją dla najmłodszych. Chcemy w ten sposób zaciekawić dzieciaki tematyką geografii i w formie animacji, gier i zabaw odciągnąć od komputerów. Mamy nadzieję, że przyczynimy się tym sposobem do rozwoju ich zainteresowań właśnie w tematyce poznawania świata :)

Serdecznie zapraszamy rodziców ze swoimi pociechami!

 

 

PLANY NA ROK 2016:

 

W naszej ofercie pojawią się:

 

WYCIECZKI ROWEROWE, tym razem podzielone na dwa rodzaje:

- 3 FAMILIJNE (dedykowane dzieciom wraz z rodzinami, czyli mniejszy dystans, trasa oraz atrakcje przygotowane z myślą o najmłodszych). Podczas tych wycieczek liczymy na współpracę ze szkołami.

- 3 ZAAWANSOWANE (dla osób chcących pokonać większy dystans oraz sprawdzić swoje możliwości).

 

SPŁYWY KAJAKOWE

- planujemy zorganizowanie 6 spływów na 3 trasach. Czyli na jednej trasie odbędą się 2 wycieczki. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z naszych spływów.

 

WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM

Planujemy 3 wycieczki.

Nie dotarliśmy z przewodnikiem jeszcze do takich miejscowości jak Miodówko, Gryźliny oraz Gągławki, w których zapewne jest coś, na co warto zwrócić naszą uwagę.

 

ZUMBA

Bezpłatne zajęcia ZUMBA będą odbywały się raz w miesiącu w pierwsze piątki aż do czerwca. Potem po przerwie wakacyjnej zdecydujemy czy taką formę będziemy kontynuowali, czy też wprowadzimy na podobnych zasadach inny cykl zajęć ruchowych.

 

NORDIC WALKING

pojawi się w przyszłym roku okazjonalnie np. jako wydarzenie towarzyszące tak jak to miało miejsce podczas DNI OTWARTYCH STAWIGUDY.

 

AQUASFERA

Mamy również propozycję, która może Państwa zaskoczyć. A mianowicie odezwała się do nas olsztyńska AQUASFERA, która zaproponowała współpracę.

Już w najbliższym grudniowym numerze naszej lokalnej gazety HORYZONTY STAWIGUDY będzie znajdował się KUPON RABATOWY, dzięki któremu druga godzina pobytu na basenie AQUASFERA będzie gratis.

 

Dodatkowo planujemy stworzenie grupy, która będzie uczestniczyła w Aqua animacjach. O szczegółach poinformujemy Państwa w styczniu.

 

KLUB PODRÓŻNIKA, oraz KLUB małego PODRÓŻNIKA

 • 7 spotkań w Tomaszkowie

 • 1 spotkanie dla dzieci w Stawigudzie

 

 

Jeżeli ktoś ma propozycje na nowe, ciekawe aktywności bardzo serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Wszystkim osobom uczestniczącym w tegorocznych wydarzeniach rekreacyjny serdecznie dziękuję i już dziś zapraszam na te, które przed nami! Do zobaczenia :)

 

 

Ewelina Sugajska- koordynatorka RekreAKCJI,
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie
 

tel. 509 757 294
rekreakcja@stawiguda.pl
 

zdjęcia: