#
Strona główna

Projekt realizowany przez GOK Stawiguda,
we współpracy z Urzędem Gminy Stawiguda.

# #
Aktywny wypoczynek w gminie Stawiguda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

RekreAKCJA 2015- Relacja z III wycieczki rowerowej

2015-06-29 11:41:14

W niedzielę 28 czerwca 2015 r. odbyła się III wycieczka rowerowa zorganizowana w ramach RekreAKCJI. Projekt ten promuje aktywny wypoczynek na terenie gminy Stawiguda i okolicy. Realizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie a finansowany przez Gminę Stawiguda. Wycieczka rozpoczęła się w Stawigudzie o godz. 11:00. Punktem docelowym była miejscowość Pluski, w której na pięknie zagospodarowanym terenie przy plaży odbył się dłuższy postój z poczęstunkiem i nagrodami.

 

Podczas tej wycieczki po raz kolejny rowerzyści przekonali się, że pozornie dobrze znane tereny gminy Stawiguda można zgłębiać poprzez odwiedzanie mniej znanych jej zakamarków. Po odpowiednim przemyśleniu i przygotowaniu trasy, obszar pomiędzy Stawigudą, gościńcem Niborskim, jeziorem Pluszne i Pluskami obfituje w ciekawe drogi wijące się wśród leśnych ostępów, dukty otoczone bujną zielenią oraz leśne skróty niespodziewanie wyprowadzające na bardziej popularne „łańskie asfalty”. Wycieczka wykorzystywała fragmenty projektowanego szlaku rowerowego zielonego i niebieskiego, które niebawem zostaną wytyczone w terenie.

Po raz kolejny byliśmy blisko pobicia rekordu frekwencji, bowiem aż 40 osób wyruszyło na 20-kilometrową przejażdżkę. Cała grupa sprawnie pokonywała kolejne odcinki, na których wypróbowany Przewodnik PTTK, pan Mariusz Moritz, przybliżał historię odwiedzanych terenów. Podczas krótkich wykładów Przewodnik ciekawie omawiał m.in. czasy przedchrześcijańskie tych ziem, a w innym miejscu nawiązywał do postaci Mikołaja Kopernika, który zawiadywał okolicznymi miejscowościami. Nie obyło się oczywiście bez dłuższego omawiania barwnych dziejów wsi Pluski.

Ogólnodostępny plac nad jeziorem Pluszne posłużył za miejsce finałowego pikniku, podczas którego była okazja do posilenia się w plenerowym bufecie, założenia i uzupełnienia Kart Aktywności o nowe wklejki oraz wzięcia udziału w tradycyjnej loteryjce z nagrodami rzeczowymi.

 

Teraz nastąpi lipcowa (wakacyjna) przerwa w wycieczkach, ale mamy nadzieję, że nie ma już problemów z samodzielnym zaplanowaniem wycieczki i będziemy spotykali się na trasach gminy Stawiguda. Na następną „oficjalną” wycieczkę zapraszamy 09 sierpnia br. Szczegóły przekażemy w drugiej połowie lipca.

 

Mirosław Arczak- kierownik wycieczki,

Ewelina Sugajska- koordynatorka RekreAKCJI

zdjęcia: