#
Strona główna

Projekt realizowany przez GOK Stawiguda,
we współpracy z Urzędem Gminy Stawiguda.

# #
Aktywny wypoczynek w gminie Stawiguda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Relacja ze spotkania w KLUBIE PODRÓŻNIKA pt. „Za Chińskim Murem”

2018-11-27 11:26:29

Wyjątkowo w sobotę 24.11.2018 r. odbyło się drugie spotkanie VI edycji KLUBU PODRÓŻNIKA organizowanego przez Ulę Dobrzańską ze Stowarzyszenia „Tomaszkowo” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stawigudzie. Naszym gościem była Asia Markiewicz, która opowiedziała o Chinach.

 

Mimo sobotniego terminu spotkania klubowicze licznie stawili się w świetlicy wiejskiej w Tomaszkowie. W kąciku kulinarnym tym razem pojawiły się warzywa z ryżem oraz zielona herbata. Jednak to był tylko wstęp do niespodzianki przygotowanej przez Asię. Przywiozła ona bowiem mnóstwo przekąsek prosto z Chin. Ciasteczka, paluszki, orzeszki, mięsa- cała gama ciekawostek, która pod koniec spotkania rozeszła się bardzo szybko.

 

Asia spędziła 3 lata w Pekinie ucząc się języka chińskiego na Uniwersytecie Pekińskim. W tym czasie miała okazję odwiedzić wiele miast, o których pokrótce nam opowiedziała. Poznała chińskie tradycje oraz wielu ciekawych ludzi, z którymi cały czas utrzymuje kontakt. W Chinach bywa regularnie ze względu na swoją pracę zawodową.

W sobotę dowiedzieliśmy się jak ważne dla chińczyków jest jedzenie. Powszechne zapytanie „Jak się masz- w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Czy już zjadłeś?”. Jeśli zjadłeś to musisz czuć się dobrze. Jeśli jeszcze nie zjadłeś to przed jakąkolwiek rozmową najpierw trzeba to nadrobić. Ponadto nie ma u nich takiego podziału i zróżnicowania dotyczącego tego co je się o danej porze. Porcja- dla nas obiadowa- mile widziana jest zarówno na śniadanie, lunch- który jest OBOWIĄZKOWY, obiad czy późną kolację. Ciekawostką jest równie obowiązkowy odpoczynek po posiłku w postaci np. drzemki. Podobno poduszka to stały element wyposażenia biurowego. Kolejną rzeczą dla dla nas rzadko spotykaną jest lekarstwo na wszystko- czyli gorąca woda. Nie ważne czy boli głowa czy brzuch- gorąca woda- sił Ci doda! Ekonomicznie i prawdopodobnie faktycznie zdrowsze to niż nasze przyzwyczajenie do sięgania po różnego rodzaju tabletki...

Ważnym tematem, o którym trudno nie wspomnieć jest kwestia SWATANIA. W Chinach odbywają się plenerowe spotkania, podczas których każda mama lub babcia może „zareklamować” swojego syna/ wnuka. Wystawia stanowisko z dużą ulotką zawierająca: imię, wiek, zainteresowania, informacje o posiadaniu mieszkania/ samochodu... wszystko po to by zainteresowana strona mogła zapisać nr telefonu, zadzwonić i umówić się na randkę. Ciekawy pomysł na trudne czasy...

 

Baaardzo dziękujemy Asi za fantastyczne spotkanie! Życzymy wszelkiej pomyślności a klubowiczów zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 13 grudnia br., którego tematem będzie PERU.

 

Relacja: Ewelina Sugajska

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

 

zdjęcia: