#
Strona główna

Projekt realizowany przez GOK Stawiguda,
we współpracy z Urzędem Gminy Stawiguda.

# #
Aktywny wypoczynek w gminie Stawiguda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Relacja z ogłoszenia wyników i wernisażu fotokonkursu „Warmińskie Klimaty 2018”

2018-10-22 13:11:16

Uroczyste otwarcie wystawy i ogłoszenie wyników odbyło się w dniu 13 października 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie. Do konkursu przystąpiło 20 fotoamatorów składając 175 prac w 5 kategoriach.

 

 

W tej edycji największą popularnością cieszyła się kategoria: „Natura. 4 Pory Roku”. Nowością była kategoria „Pocztówka z Gminy Stawiguda” - i tu- obecna na wernisażu Pani Wójt Irena Derdoń- z satysfakcja wręczyła nagrodę pani Jolancie Kolinko za 2 nagrodzone przez jury zdjęcia z Bartąga. Jak podkreśliła pani Ewa Wieliczko– przewodnicząca jury- jurorzy mieli dużą trudność w przyznaniu nagród, ponieważ poziom prac był bardzo wyrównany– stąd tyle przyznanych nagród ex aequo. Natomiast juror pan Kuba Bertrand zwrócił uwagę na duże umiejętności autorów i dobre wyeksponowanie nagrodzonych prac.

Nowością– i to z okazji jubileuszu- była Nagroda Prezesa Stowarzyszenia „Tomaszkowo”Jerzego Dobrzańskiego, który wyróżnił pracę „ Mamo, co ja tu mam...” Konrada Staweckiego.

Organizatorki konkursu– Ula Dobrzańska ze Stowarzyszenia Tomaszkowo i Ewelina Sugajska z GOK Stawiguda przygotowały kilka niespodzianek dla uczestników uroczystości. Najważniejszą był kolejny album dokumentujący dziesięcioletnią historię konkursu.

W kilku słowach historię konkursu- jego koleje i rozwój przedstawiła Ula Dobrzańska. Stwierdziła, że to dzięki zaangażowaniu tak wielu osób konkurs przetrwał i niezwykle się rozwinął. Począwszy od pomocy przy organizowaniu wystawy (Tadeusz Bakuła) przez społeczne (przez wiele lat) przewodniczenie jury– Ewa Wieliczko– po fantastyczny rozwój spotkań plenerowych: Przemek Burzyński, Jola Kolinko czy Robert Ziehm. Prowadzenie fanpage’a pozwoliło na żywy kontakt z uczestnikami zaraz po plenerach– omawianie prac, zamieszczanie ciekawych zdjęć. Właśnie z tych zbiorów– Przemek Burzyński- prowadzący stronę „Warmińskich Klimatów”- wybrał i symbolicznie nagrodził pracę pani Małgorzaty Śmieszek-Leszczyńskiej. Wszystkie zgłoszone prace jak i tę nagrodzoną z plenerów można było obejrzeć w przygotowanej przez Przemka audio prezentacji.

„Warmińskie Klimaty”– to po tylu latach swego rodzaju rozpoznawalna marka. Konkurs jest znany nie tylko w Gminie ale również w Olsztynie i całym powiecie. Padła propozycja by ten potencjał rozwinąć tworząc Koło Miłośników Fotografii przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie, który i tak od lat poprzez życzliwość i wsparcie dyrektora Witolda Lubowieckiego wpisany jest w kalendarz działań GOK-u. Piękna oprawa plastyczna konkursu- plakaty, dyplomy, przygotowanie wystawy– to zasługa Eweliny Sugajskiej, która z pasją i talentem od 6 lat jest mocno zaangażowana w prace organizacyjne.

Po rozdaniu nagród, w przyjemnej oprawie muzycznej uczestnicy skupili się na wystawie i wybrali „Nagrodę Publiczności”. Nastrojowy utwór („Kamienna lampa w herbacianym ogrodzie”) w wykonaniu uczennicy szkoły muzycznej Hani Tusińskiej sprawił, że goście wybrali równie nostalgiczną pracę pana Pawła Kowalewskiego. Jubileuszowe obchody zamykała kolejna wyjątkowa niespodzianka– znany olsztyński bard, pan Janusz Bieńkowski zaprezentował w mini recitalu liryczne ballady do własnych tekstów. Nie po raz pierwszy utwór „Ławeczka” zachwycił słuchaczy a ballada „Wena” miała szczególny odbiór– przecież na sali większość stanowili foto-artyści.

Nie obyło się bez słodkiej (tradycyjnej już) fotoniespodzianki- pięknego i smacznego tortu ze zdjęciem jednego z laureatów– tym razem był to koliberek w lawendzie pana Mirka Wawryka– bardzo apetyczne zdjęcie. Jak zwykle najwięcej radości z tej niespodzianki miały dzieci.

Fotokonkurs „Warmińskie Klimaty”– to nie tylko „zdjęcia”– to przede wszystkim atmosfera, którą tworzą ludzie: spotkania, rozmowy, plenery- sympatyczna integracja nie tylko pasjonatów ale całych rodzin. Mamy nadzieję, że tej „dobrej energii” nie zabraknie na następne lata…

Czego Państwu i sobie życzę...

Ula Dobrzańska

 

P.S

Upominkiem dla wszystkich uczestników był kalendarz Stowarzyszenia na rok 2019 z prezentacją zdjęć z poprzednich konkursów– nie ustrzegłam się pomyłki i zdjęcie czerwcowe z makami podpisałam omyłkowo „Jolanta Kolinko” a jest to zdjęcie pani Renaty Kniefel– za co z całego serca przepraszam. Stosowne sprostowanie będzie na pozostałych egzemplarzach, które są jeszcze nie rozdane. Ula Dobrzańska

 

 

Werdykt Jury konkursu „Warmińskie Klimaty 2018”

Jury w składzie: Ewa Wieliczko, Jakub Bertrand, Urszula Dobrzańska odbyło posiedzenie w dniu 8 października 2018 r. i postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

Kategoria ”PORTRET”:
I miejsce – Katarzyna Tkaczyk
II miejsce – Marek Hasso-Agopsowicz,
III miejsce: Renata Kniefel

Kategoria: „ARCHITEKTURA”:
I miejsce Marek Kojro

Kategoria: „POCZTÓWKA Z GMINY STAWIGUDA”:
I miejsce : Jolanta Kolinko

Kategoria : „IMPRESJE Z PODRÓŻY”:
I miejsce– Kamila Wiśniewska–Hałka,
II miejsce ex aequo: Marek Hasso-Agopsowicz i Mirosław Wawryk
Wyróżnienia: Iga Podgórska, Paweł Kowalewski

Kategoria: „NATURA. 4 PORY ROKU”:
I miejsce ex aequo: Łukasz Knop, Marek Kojro, Kamila Wiśniewska- Hałka
Wyróżnienia: Tadeusz Więckowski, Jacek Kamiński, Renata Kniefel