#
Strona główna

Projekt realizowany przez GOK Stawiguda,
we współpracy z Urzędem Gminy Stawiguda.

# #
Aktywny wypoczynek w gminie Stawiguda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Relacja ze specjalnej edycji KLUBU PODRÓŻNIKA „"Pod żaglami na BIEGUN POŁUDNIOWY"

2018-05-28 13:08:40

 

W sobotę 26 maja 2018 r. odbyła się edycja specjalna KLUBU PODRÓŻNIKA. Pomysłodawcą i organizatorem tego wydarzenia był pan Bogdan Kula, który nie tylko jest częstym uczestnikiem spotkań ale również w tej edycji był gościem i opowiadał o swojej żeglarskiej przygodzie. Z okazji 5-lecia działalności w Hotelu Marina Club przygotował spotkanie z kapitanem Tomaszem Łopatą, który opowiedział o wyprawie żeglarskiej w kierunku bieguna południowego, podczas której ustanowiono rekord świata w żegludze najdalej na południe.

Po relacji kapitana wystąpił zespół szantowy „The Nierobbers”.

 

Jako główni organizatorzy KLUBU PODRÓŻNIKA- Stowarzyszenie „Tomaszkowo” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie serdecznie dziękujemy za tak piękne spotkanie. Niezmiernie nam miło, że nasze starania wkładane w przygotowania spotkań podróżniczych cieszą się tak dużym zainteresowaniem. W swoim imieniu dziękujemy również właścicielom Hotelu Marina Club za możliwość spotkania się w niezwykle pięknym miejscu położonym nad jeziorem Wulpińskim. Biorąc pod uwagę bliskość jeziora oraz żeglarską tematykę spotkania idealnym zakończeniem był wspaniały występ zespołu szantowego „The Nierobbers”. Jesteśmy wdzięczni i ogromnie wzruszeni. Mamy nadzieję, że wszystkim uczestnikom podobało się tak jak i nam.

 

Relacja przygotowana przez Tomasza Łopatę- jednego z najbardziej doświadczonych polskich kapitanów jachtowych wzbudziła duże emocje. Cała wyprawa "Selma- Antarktyda- Wytrwałość" trwała prawie rok. Rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku, podczas której pokonano 23000 mil morskich. Obejmowała opłynięcie przylądka Horn, następnie przepłynięcie Pacyfiku aż do Australii gdzie odbył się start w regatach Sydney- Hobart. Kolejnym najtrudniejszym etapem wyprawy było dotarcie do najzimniejszych wód świata- Morza Rossa oraz Zatoki Wielorybów. Udało się ustanowić rekord świata dla wszystkich jednostek pływających- najdalej na południe osiągnięta pozycja w historii światowej żeglugi. Podczas tej wyprawy dokonano również pierwszego, polskiego wejścia na jedyny czynny wulkan na Antarktydzie. 6 osób zdobyło Erebus (3794 m. npm.). W drodze powrotnej żeglarze ponownie opłynęli przylądek Horn i zakończyli wyprawę dopłynięciem do Mar del Plata w Argentynie.

Podczas etapu Chile- Australia kapitanem Selmy był Tomasz Łopata, a podczas etapu na Morze Rossa kapitanem był Piotr Kuźniar, a Tomasz był jego zastępcą.

 

Raz jeszcze gratulujemy tego niezwykłego wyczynu, który wymagał niezwykłych umiejętności, wytrwałości jak również odporności na zimno! Życzymy kolejnych wspaniałych wypraw, wiatru w żagle oraz wszelkiej pomyślności.

 

Zdjęcia i relacja: Ewelina Sugajska, Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

Urszula Dobrzańska, Stowarzyszenie „Tomaszkowo”

 

zdjęcia: