#
Strona główna

Projekt realizowany przez GOK Stawiguda,
we współpracy z Urzędem Gminy Stawiguda.

# #
Aktywny wypoczynek w gminie Stawiguda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Relacja z Mikołajkowego Podsumowania RekreAKCJI 2017

2017-12-19 13:11:41

W piątek 15 grudnia 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie odbyło się Mikołajkowe Podsumowanie tegorocznych działań zrealizowanych w ramach RekreAKCJI oraz zaproszenie do nowych aktywności KLUBU Szczęśliwego Człowieka oraz Kreatywnego Malucha.

 

RekreAKCJA

Od 2013 roku Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie realizuje projekt RekreAKCJA, który ma na celu popularyzację aktywności fizycznej oraz integrację środowiska. Rozległy obszar Gminy Stawiguda oferując przepiękne, zróżnicowane tereny lasów, łąk i jezior tworzy malownicze krajobrazy idealnie nadające się do realizacji tego przedsięwzięcia. Ze względu na stosunkowo krótki okres letni wiele działań realizowanych jest w placówkach umożliwiających przeprowadzenie zajęć sportowych bądź rekreacyjnych.

 

 

Działania:

WYCIECZKI ROWEROWE

Stawiamy na rodzinne wycieczki rowerowe. Przygotowujemy trasy odpowiednie zarówno dla dzieci, ich rodziców jak i seniorów. Zawsze obecny przewodnik PTTK przekazuje ciekawostki przyrodnicze oraz historyczne. Stałym punktem jest również poczęstunek oraz upominki, które można wygrać biorąc udział w tych wydarzeniach.

W tym roku odbyły się:

  • dwie rodzinne wycieczki rowerowe. Celem pierwszej było dotarcie do szkółki leśnej zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa Nowe Ramuki. Podczas drugiej dojechaliśmy do malowniczego Miodówka.

W obydwu wycieczkach wzięło udział w sumie około 100 osób.

  • dwudniowa gra terenowa „Orientuj się!” polegająca na poszukiwaniu ukrytych punktów. Są to rowerowe podchody, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem i przyciągają z każdym rokiem coraz więcej sympatyków.

W tej grze wzięło udział 25 ekip rodzinnych liczących w sumie 90 osób.

  • IX Integracyjny Rajd Rowerowy Gościńcem Niborskim. W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych naszych rowerzystów przyjął Ośrodek wypoczynkowy Caritas w Rybakach. Tam rowerzyści z Olsztyna, Stawigudy, Osztynka, Nidzicy i Tczewa przy ognisku mogli spotkać się i wziąć udział i emocjonującym losowaniu nagród.

W tym wydarzeniu wzięło udział około 120 rowerzystów.

 

SPŁYWY KAJAKOWE

Dzięki licznym jeziorom oraz rzekom przepływającym przez teren bądź w bliskim sąsiedztwie z naszą gminą możliwe jest zorganizowanie spływów kajakowych. Co roku wielu mieszkańców oraz gości gminy korzysta z tej atrakcji turystycznej.

Biorąc pod uwagę obserwacje z lat ubiegłych w tym roku została przygotowana jedna trasa po której spłynęły 4 grupy kajakarzy. W tym roku była to trasa od źródeł Łyny do miejscowości Ząbie licząca około 12 km. Spływy przygotowane były w lipcu i sierpniu (czyli w najcieplejszych miesiącach w Polsce). Mimo to, pogoda była kapryśna i jedynie dwa spływy odbyły się przy słonecznej pogodzie.

Przy spływach współpracujemy z wypożyczalnią sprzętu wodnego FULL SPORT w Pluskach. Każdy spływ prowadzi przewodnik PTTK, który przekazuje ciekawostki przyrodniczo-historyczne a nad bezpieczeństwem zawsze czuwa ratownik WOPR.

 

TRENINGI FUNKCJONALNE

W związku z krótkim sezonem letnim od kilku lat współpracujemy ze Szkołą w Stawigudzie (byłym Gimnazjum) dysponującą dużą, dobrze przystosowaną halą sportową. Odbywają się tam raz w miesiącu bezpłatne treningi, których celem jest zachęcenie do regularnych ćwiczeń mieszkańców gminy. Trening funkcjonalny dedykowany jest zarówno paniom jak i panom. W tym roku zajęcia prowadzi Adrian Turkowski.

 

ZAJĘCIA FITNESS

Fitness to typowo kobieca forma aktywności sportowej prowadzona przez panią Hannę Czechowską. Podobnie jak w przypadku treningu funkcjonalnego zajęcia odbywają się raz w miesiącu w ramach RekreAKCJI i są wówczas otwarte i bezpłatne. Dzięki temu wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury instruktorzy otrzymują pomoc w promocji zajęć i mają szansę utrzymać prowadzenie zajęć. Zaobserwowaliśmy, że gdy ta współpraca się kończy zajęcia nie utrzymują się i najczęściej instruktorzy rezygnują z prowadzenia zajęć na terenie gminy.

 

SAMOOBRONA

KRAV MAGA jest kolejną tegoroczną propozycją na utrzymanie formy ale przede wszystkim zdobycia wiedzy i umiejętności jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Analogicznie do wcześniejszych zajęć realizowana jest bezpłatnie raz w miesiącu w ramach RekreAKCJI. Instruktorem jest pan Mariusz Kowalczyk.

 

FOTOKONKURS „Warmińskie Klimaty”

Pomysłodawczynią konkursu jest Pani Urszula Dobrzańska ze Stowarzyszenia „Tomaszkowo”. Do roku 2015 organizowany był konkurs fotograficzny pod nazwą „Wulpińskie Klimaty”. Od 2013 r. we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury realizowany jest konkurs, który rozszerzył swój zasięg i tym samym zmienił nazwę na „Warmińskie Klimaty”. Poszerzany o spotkania plenerowe oraz warsztatowe z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i zyskuje prestiż. W przyszłym roku doczekamy się okrągłego jubileuszu, gdyż będzie to już X edycja.

 

KLUB PODRÓŻNIKA

Pomysł na organizowanie spotkań podróżniczych zrodził się z fotokonkursu „Wulpińskie Klimaty”. Dzięki nowej kategorii „Pamiątka z podróży” powstał pomysł na spotkania podróżnicze, które zainicjowała również pani Urszula Dobrzańska ze Stowarzyszenia „Tomaszkowo”. Od 2013 r. we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury realizowane są raz w miesiącu w sezonie jesienno-zimowym spotkania w świetlicy w Tomaszkowie. Prezentują swoje zdjęcia oraz opowieści mieszkańcy gminy, bądź osoby spoza gminy, które przyjmują nasze zaproszenie. Inicjatywa ta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i zbiera wciąż nowych sympatyków tej formy spędzania czasu wolnego.

 

WYCIECZKI AUTOKAROWE

Przewodnicy PTTK w latach ubiegłych oprowadzili nas już po miejscowościach należących do Gminy Stawiguda. W związku z tym nadszedł czas na poznanie nieco odleglejszych miejsc. Zwiedzamy Warmię. W tym roku z panią przewodnik Urszulą Bełzą odwiedziliśmy Barczewo, Biskupiec, Łężany oraz Reszel.

 

SANECZKOWE KULIGI KONNE

RekreAKCJA to również współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami. Od samego początku w ramach RekreAKCJI organizowane są w sezonie zimowym saneczkowe kuligi konne, które o ile pogoda pozwala cieszą się ogromnym zainteresowaniem i na stałe wpisały się w zimowy harmonogram.

 

Wydarzenia towarzyszące:

WARSZTATY ŁUCZNICZE

Co roku zapraszamy do RekreAKCJI nowe aktywności. Tym razem mieliśmy okazję spróbować swoich sił w łucznictwie. Warsztaty odbyły się pod okiem pana Roberta Klawikowskiego w Majd.

 

PODSUMOWANIE
W działaniach realizowanych w ramach RekreAKCJI w 2017 roku wzięło udział około 1200 osób. Jest to porównywalna liczba z rokiem wcześniejszym, która jest satysfakcjonująca.

 

Podczas piątkowego spotkania poświęciliśmy również czas na przedstawienie nowych aktywności realizowanych przez nowego pracownika Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie- panią Lidię Milik.

 

KREATYWNY MALUCH

Od września br. prowadzone zajęcia dedykowane są dzieciom w wieku od 2 do 5 lat oraz ich rodzicom. Odbywają się w Stawigudzie oraz w Bartągu i łączą w sobie zajęcia animacyjne, ruchowe oraz plastyczne.

 

KLUB Szczęśliwego Człowieka

Kolejną grupą docelową są seniorzy, z którymi pani Lidia spotyka się w Stawigudzie, Tomaszkowie, Bartągu oraz Gryźlinach. Zajęcia te mają również charakter warsztatowy. Są tematyczne, przygotowywane w porozumieniu z seniorami. Podczas tych trzech miesięcy uczestnicy mieli możliwość przygotować na spotkaniach kartki świąteczne czy też upiec pyszne pierniczki.

 

Serdecznie zapraszamy do śledzenia informacji pojawiających się na stronie www.gok.stawiguda.pl oraz www.rekreacja.stawiguda.pl i brania udziału w przygotowywanych aktywnościach.

Wszystkim instytucjom, firmom, trenerom oraz osobom prywatnym serdecznie dziękuję za pomoc w organizacji tegorocznych działań. A już dziś mieszkańców i gości Gminy Stawiguda zapraszamy na wydarzenia, które odbywać się będą w 2018 roku.

 

Ewelina Sugajska- koordynatorka RekreAKCJI
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

zdjęcia: