#
Strona główna

Projekt realizowany przez GOK Stawiguda,
we współpracy z Urzędem Gminy Stawiguda.

# #
Aktywny wypoczynek w gminie Stawiguda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Relacja z autokarowej wycieczki z przewodnikiem do Barczewa, Biskupca, Łężan oraz Reszla

2017-09-27 11:05:33

W sobotę 23 października 2017 r. odbyła się kolejna wycieczka autokarowa z przewodnikiem po Warmii. Tym razem odwiedziliśmy Barczewo, Biskupiec, Łężany oraz Reszel. Organizatorami wycieczki są: Urszula Dobrzańska ze Stowarzyszenia „Tomaszkowo”, Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie oraz Gmina Stawiguda.

 

To była trzecia wycieczka autokarowa poprowadzona przez niezawodną i niezwykle ciekawie opowiadającą panią Urszulą Bełzą, przewodniczkę PTTK.

Wyjazd rozpoczęliśmy od odwiedzenia BARCZEWA. Pierwszą atrakcją było Muzeum Feliksa Nowowiejskiego. Na miejscu poznaliśmy bliżej życiorys tego uzdolnionego polaka, który swoją twórczością wzbogacił kulturę naszego kraju. Następnie dotarliśmy do Starego Miasta, gdzie obejrzeliśmy Ratusz z wieżą widokową oraz Parafię św. Anny. Mimo remontu mogliśmy również odwiedzić jedyną zachowaną w powiecie olsztyńskim synagogę.

W BISKUPCU swoją uwagę skupiliśmy na wystawie aparatów fotograficznych pana Wiesława Borowskiego. Jest to największa kolekcja w Polsce, która liczy 1400 eksponatów. Gratulujemy takiego osiągnięcia i życzymy powiększenia przestrzeni wystawowej oraz kolejnych unikatowych egzemplarzy.

Podczas tej wycieczki mieliśmy również niepowtarzalną okazję odwiedzić Zespół pałacowo-parkowy w Łężanach. Gospodarzem, który oprowadził nas po pałacu był pan Tomasz Derdoń, któremu serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i wyczerpującą opowieść o historii tego miejsca.

Ostatnim odwiedzonym miastem był RESZEL. Tam zobaczyliśmy Zamek z wystawą narzędzi tortur oraz Parafię rzymskokatolicką św. Apostołów Piotra i Pawła.

 

Podczas każdej wycieczki przekonujemy się jak wiele ciekawych miejsc jest tak blisko nas. Serdecznie zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w kolejnych wycieczkach z przewodnikiem.

 

Relacja: Ewelina Sugajska
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

 


zdjęcia: