#
Strona główna

Projekt realizowany przez GOK Stawiguda,
we współpracy z Urzędem Gminy Stawiguda.

# #
Aktywny wypoczynek w gminie Stawiguda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

RekreAKCJA- sierpień 2017- III spływ kajakowy Łyną

2017-07-26 14:03:58

Zapraszamy na trzeci w tym sezonie spływ kajakowy, który odbędzie się 20 sierpnia 2017 r. Wyruszymy od źródeł Łyny przez dziewicze tereny odkrywając "Amazonkę Warmii i Mazur".

 

 

SPŁYW KAJAKOWY

- 20.08.2017 r. (Niedziela)
- Start godz. 10:00/ Zakończenie ok. godz. 16:00-17:00
- Pluski (spotykamy się w wypożyczalni sprzętu wodnego FULL-SPORT przy plaży głównej)


Punkt spotkania zaznaczony jest na mapie google:W Pluskach uczestnicy zostaną przewiezieni busikami do miejsca naszego rozpoczęcia spływu, czyli w okolicę miejscowości Orłowo.

- grupę poprowadzi przewodnik PTTK
- nad bezpieczeństwem będzie czuwał ratownik WOPR

- Po spływie uczestnicy zostaną odwiezieni do miejscowości Pluski, gdzie będzie czekało ognisko. Chętni mogą zabrać kiełbaski bądź inne smakołyki, które będzie można przygotować na ognisku.
- Prowiant- we własnym zakresie

-
Koszt uczestnictwa- 35 zł/osoba. (w jednym kajaku z rodzicami/opiekunami może również płynąć dziecko- czyli dwie osoby dorosłe + dziecko w jednym kajaku- dziecko wówczas płynie za darmo). Przykład na załączonej fotografii.- liczba miejsc jest ograniczona

OPIS TRASY:
- Spływ rozpoczynamy w okolicach m. Orłowo w miejscu gdzie szerokość rzeki pozwala na swobodne wiosłowanie. Przed nami 6-8 godz. spływu w scenerii „Amazonii Warmii i Mazur”. Szeroka dolina Łyny, ale wstęga rzeki wąska i płytka, wzdłuż rozległe grzęzawiska i brak możliwości dotarcia do brzegu.

- Po około 2 km docieramy do pierwszego jeziorka o nazwie Krzyż. Pilnujemy północnego kierunku ponieważ nurt jest leniwy a trzcinowiska coraz bardziej maskują nam bieg rzeki.

- Następne 500 m i przepływamy przez małe jeziorko, ciągle utrzymując kierunek północny. Za nami ponad 3 km trasy, bystre oko zauważy stopniowe poszerzenie lustra wody.

- Wpływamy na j. Brzeźno, aby odnaleźć dalszy kierunek biegu Łyny. Zmieniamy kierunek płynięcia na wschodni i mniej więcej w połowie zbiornika odszukujemy kontynuację biegu rzeki. Obserwując niebo mamy szansę zobaczyć orła bielika, rybołowa czy też błotniaka stawowego, nie mówiąc o dzikich kaczkach, łabędziach, kormoranach i innych skrzydlatych zwierzętach.

- Teraz niespodzianka,1,5 km wiosłowania i dopływamy do Morza? Taką nazwę nosi to małe jeziorko. Jeszcze ponad kilometr i cywilizacja.

- Brzeźno Łyńskie i betonowy niski most pod którym przepływamy, mijamy zabudowania i po prawie kilometrze j. Kiernoz Mały.

- Obieramy kierunek północno-wschodni biorąc za namiernik mały domek na przeciwległym brzegu, który pozwoli nam odnaleźć dalszą drogę. 500-600 m i przed nami Kiernoz Wielki, a na jego końcu wyspa, którą opływamy z prawej lub lewej strony i przed nami m. Kurki.

- Odnajdujemy w trzcinowisku drogę do mostu drogowego.

- Za nami 10 km spływu. Opuszczamy Mazury i wpływamy na Warmię, po prawej stronie zostawiamy dawniej protestanckie Kurki a po lewej stronie Łyny pojawiają się zabudowania katolickiej wioski Ząbie gdzie kończymy spływ.

źródło:

http://www.przystanpluski.pl/splywy-kajakowe-lyna/Przed spływem przydzielany jest sprzęt wodny: kajaki, kapoki i wiosła po czym ratownik omawia zasady bezpieczeństwa, aby każdy w razie wywrotki wiedział jak ma się zachować.


Jak przygotować się do spływu kajakowego?
Jest to rekreacja wodna dlatego zawsze zabieramy ze sobą:
- buty, w których będziemy mogli wejść do wody.
- ubrania na zmianę, gdyż podczas spływu zawsze istnieje możliwość zamoczenia. Dlatego aby nie zmarznąć należy zabrać dodatkowy komplet.
- zarówno dodatkowe ubrania, jak i dokumenty czy sprzęt elektroniczny (telefony, aparaty fotograficzne) należy zabezpieczyć przez zamoczeniem. Zabieramy duże, mocne worki, które po odpowiednim zawiązaniu/ zamknięciu nie pozwolą wodzie dostać się do środka.
- prowiant. Spływy trwają kilka godzin, dlatego należy zabrać ze sobą coś do picia i jedzenia.Regulamin zgłoszeń:
1. Zapisy na spływ rozpoczynają się w piątek 11.08.2017 r. od godziny 13:00

http://www.mazury.pttk.pl/zapisy-online.html


2. Po zapisaniu się i otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia należy niezwłocznie dokonać wpłaty:
 

FULL-SPORT WYPOŻYCZALNIA (Przystań Pluski)

Joanna Filipek
Pluski 11-034
ul. Wspólna 3
PKO SA 42 1020 3541 0000 5402 0051 4687

W tytule przelewu prosimy wpisać:
RekreAKCJA + imiona i nazwiska uczestników.* Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w spływie jedynie pod opieką rodzica/opiekuna po podpisaniu oświadczenia, w którym rodzic/opiekun bierze pełną odpowiedzialność za dziecko.

OŚWIADCZENIE dostępne u dołu strony:

http://gok.stawiguda.pl/aktualnosci/rekreakcja-sierpien-2017-iii-splyw-kajakowy-lyna


REGULAMIN
 

 

Relacja z tegorocznego spływu na tej trasie:

http://gok.stawiguda.pl/aktualnosci/relacja-z-pierwszego-splywu-kajakowego-lyna


Zapraszamy!