#
Strona główna

Projekt realizowany przez GOK Stawiguda,
we współpracy z Urzędem Gminy Stawiguda.

# #
Aktywny wypoczynek w gminie Stawiguda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Relacja z 7 spotkania IV edycji KLUBU PODRÓŻNIKA

2017-04-21 13:16:42

W czwartek 20 kwietnia 2017 r. odbyło się ostatnie spotkanie IV edycji KLUBU PODRÓŻNIKA. Naszym gościem był Przemysław Burzyński, który podzielił się swoimi wrażeniami z podróży „Granicami Polski na dwóch kółkach”.

 

Pomysł na stworzenie KLUBU PODRÓŻNIKA zrodził się z fotokonkursu „Wulpińskie Klimaty” organizowanego przez panią Urszulę Dobrzańską w ramach działania Stowarzyszenia „Tomaszkowo”. W roku 2013 zdjęcia z fotokonkursu zostały oceniane w nowej, dodatkowej kategorii jaką była „fotografia z podróży”. Nadesłane zdjęcia wzbudziły duże zainteresowanie i sprowokowały lawinę opowieści o tym gdzie warto podróżować i co zobaczyć. Na wernisażu zabrakło jednak czasu by wysłuchać wszystkich historii, dlatego wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stawigudzie rozpoczęły się działania mające na celu umożliwienie mieszkańcom gminy Stawiguda oraz jej gościom opowiedzenie wraz z przedstawieniem zdjęć lub filmików opowieści o swoich podróżach.

 

Dzięki niesłabnącemu zainteresowaniu tym tematem już 4 lata spotykamy się z państwem w świetlicy w Tomaszkowie. Wspólnie tworzymy ten KLUB i dzięki państwa opowieściom w sezonie jesienno-zimowym możemy raz w miesiącu przenosić się do różnych zakątków świata i regularnie utwierdzać w przekonaniu, że wystarczy chcieć i dążyć do celu a wówczas wszystko jest możliwe.

 

Ostatnie spotkanie już tradycyjnie dotyczy podróży związanych z Polską. Wszyscy znamy przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Takie też wrażenie pozostawiła wczorajsza opowieść Przemka o wschodniej granicy Polski, którą wraz z przyjacielem przemierzyli na rowerach. Jak się dowiedzieliśmy większość wsi, miejscowości położonych tuż przy granicy jest opuszczonych. W domostwach można spotkać jedynie starsze pokolenie, ponieważ wszyscy młodzi wyjechali. Chaty starzeją się, gospodarstwa popadają w ruinę. Tam czas jakby się zatrzymał. Dla osób poszukujących ciszy, spokoju, kontaktu z naturą oraz czasu na refleksję to doskonałe miejsce na odpoczynek i oderwanie się od codziennej bieganiny i pędu. Zaskakujące jest to jak nasz kraj jest zróżnicowany. Okazuje się, że zaledwie 200 km od nas istnieje zupełnie inny świat i naszym zdaniem warto go zobaczyć.

 

Dziękujemy Przemkowi za ciekawą prezentację i za przyniesienie przepysznej babki ziemniaczanej przygotowanej przez małżonkę. Przepisem dzielimy się z państwem i życzymy smacznego. Życzymy również wszystkim ciekawych podróży, pięknych fotografii i mamy nadzieję, że spotkamy się po wakacjach na kolejnej edycji spotkań KLUBU PODRÓŻNIKA.

 

 

BABKA ZIEMNIACZANA

 

Składniki:

- 1,5 kg ziemniaków

- 20 dkg boczku

- 1 duża cebula

- 3 jajka

- łyżka mąki

- sól, pieprz

- 0,5 łyżeczki majeranku

- 2 ząbki czosnku

 

Przygotowanie:

- Ziemniaki obieramy i myjemy.

- Kroimy i podsmażamy boczek.

- Ziemniaki trzemy jak na placki ziemniaczane i odcedzamy.

- Mieszamy ziemniaki z cebulką i podsmażonym boczkiem.

- Posypujemy mąką, wbijamy jajka, dodajemy sól, pieprz, majeranek, czosnek- wszystko razem mieszamy.

- Naczynie żaroodporne smarujemy masłem, posypujemy bułką tartą i wlewamy do niego masę ziemniaczaną.

- Piekarnik nagrzewamy do ok. 160 stopni Celsjusza i pieczemy (bez przykrycia) 1-1,5h (w zależności od grubości babki).

 

Relacja i zdjęcia:

Ewelina Sugajska

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

 

zdjęcia: