#
Strona główna

Projekt realizowany przez GOK Stawiguda,
we współpracy z Urzędem Gminy Stawiguda.

# #
Aktywny wypoczynek w gminie Stawiguda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Relacja z Mikołajkowego Podsumowania działań zrealizowanych w ramach RekreAKCJI w 2016 r.

2016-12-19 13:03:45

W sobotę 10 grudnia 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie odbyło się Mikołajkowe Podsumowanie działań zrealizowanych w ramach RekreAKCJI w 2016 r.

 

RekreAKCJA to szereg działań mających na celu popularyzację aktywności wśród mieszkańców i gości gminy Stawiguda. Są to zarówno działania sportowe, integracyjne jak i edukacyjne. Jednym z założeń jest aktywizacja mieszkańców. Spotkania dedykowane są bardzo szerokiemu gronu odbiorców. Mamy propozycje zarówno dla dzieci, całych rodzin, osób dorosłych oraz dla seniorów. RekreAKCJA finansowana jest z budżetu Gminy Stawiguda, realizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie. Pierwsze działania w ramach RekreAKCJI odbyły się na początku 2013 r.

 

Grudniowe podsumowanie wszystkich działań uświetnione zostało pysznym tortem z okazji zakończenia 4-tego, wspólnie z państwem spędzonego roku.

 

Tegoroczne podsumowanie rozpoczniemy od omówienia nowej formy aktywności fizycznej, którą rozpoczęliśmy w październiku zeszłego roku. Nowa forma odnosi się do sposobu współpracy z instruktorami oraz do miejsca realizacji a mianowicie „pod dachem”. Do tej pory zajęcia sportowe w ramach RekreAKCJI odbywały się zawsze w plenerze. Tym razem postanowiliśmy włączyć zajęcia, które prowadzone są cyklicznie na terenie gminy. I tak w naszej ofercie pojawiła się ZUMBA. Raz w miesiącu zajęcia prowadzone były nieodpłatnie dla wszystkich chętnych, natomiast w pozostałe odpłatnie zgodnie z cennikiem instruktora. Taka współpraca pomaga prowadzącemu w promocji swoich zajęć a uczestnikom umożliwia bezpłatny udział, podczas którego mogą zdecydować, czy taka forma aktywności im odpowiada.

 

W tym roku odbyło się 7 zajęć ZUMBA realizowanych w ramach RekreAKCJI.

Po wakacjach chcąc kontynuować takie działania i zwiększyć naszą ofertę zaproponowaliśmy państwu TRENING FUNKCJONALNY. Jest to trening wymagający i intensywny. Dedykowany zarówno paniom jak i panom. Głównym założeniem wprowadzenia właśnie tej dyscypliny było przyciągnięcie na zajęcia większej liczby mężczyzn, gdyż statystycznie jest ich zdecydowanie mniej niż pań. Cel został osiągnięty, choć nadal liczymy, że liczba mężczyzn będzie się zwiększać. Serdecznie zapraszamy!

Podobnie jak zumba TRENING FUNKCJONALNY odbywa się raz w miesiącu bezpłatnie a w pozostałe dni jest odpłatny zgodnie z cennikiem instruktora.

 

W związku z rosnącym zainteresowaniem i zapotrzebowaniem na tego typu działania po licznych telefonach od państwa włączyliśmy do naszych działań również zajęcia FITNESS. Podobnie jak wyżej raz w miesiącu odbywają się bezpłatnie w ramach RekreAKCJI w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie.

 

W naszej ofercie staramy się proponować takie aktywności, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. ZUMBA ma charakter taneczny, TRENING FUNKCJONALNY to solidna dawka ćwiczeń dedykowana tzw. twardzielom zarówno paniom jak i panom. FITNESS przyciąga głównie panie a poziom trudności jest umiarkowany.

 

Oprócz tego dbając również o ciekawy sposób spędzania tego trudnego dla wielu okresu jesienno-zimowego GOK wspiera działania Stowarzyszenia „TOMASZKOWO” w realizacji spotkań KLUBU PODRÓŻNIKA.

W tym roku rozpoczęła się IV edycja. Do klubu zapraszamy sąsiadów, znajomych, głównie podróżników amatorów, którzy chcą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami, zdjęciami i ciekawymi przygodami z podróży. Spotkania odbywają się świetlicy wiejskiej „Dom Warmiński” w Tomaszkowie. Pomysłodawczynią spotkań jest Urszula Dobrzańska- członkini Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Tomaszkowo”. Jest również wykonawczynią przeróżnych egzotycznych potraw, które są wybierane tematycznie do spotkania i serwowane w podróżniczym kąciku kulinarnym.

Wszystkich chętnych, którzy odbyli ciekawą podróż i chcieliby o niej opowiedzieć serdecznie zapraszamy do kontaktu.

 

W zimę włączamy również w swoje działania inicjatywy lokalne jak np. KONNE KULIGI SANECZKOWE. Przez ostatnie dwa sezony niestety śniegu było bardzo mało. Mamy nadzieję, że w tym sezonie będzie lepiej i wszyscy chętni będą mieli możliwość skorzystania tej ciekawej formy aktywności.

 

Omawiając wydarzenia plenerowe nie można zapomnieć o WYCIECZKACH ROWEROWYCH. Pierwsze odbyły się w maju tego roku. Wycieczki przygotowuje Mirosław Arczak. Wyznacza trasy, miejsca postoju oraz liczne atrakcje. Wycieczkom towarzyszy przewodnik PTTK oraz ratownik przedmedyczny. Podczas postojów przeprowadzane są zabawy z nagrodami oraz smaczny bufet. W tym roku przygotowaliśmy dwie rodzinne wycieczki, dwudniową rowerową grę terenową „Orientuj się!” oraz uczestniczyliśmy w organizacji VIII Integracyjnego Rajdu Rowerowego Gościńcem Niborskim.

W tegoroczne działania rowerowe włączyli się:

  • Nadleśnictwo Nowe Ramuki, które udostępniło teren szkółki leśnej, w której odbyło się ognisko oraz liczne zabawy sportowo edukacyjne.

  • stawigudzkie szkoły: Zespół Szkolno-Przedszkolny oraz Publiczne Gimnazjum.

  • Ośrodek Edukacyjno-Wypoczynkowy Caritas w Rybakach, który po raz kolejny udostępnił teren swojego ośrodka na spotkanie rowerzystów podczas Rowerowego Rajdy Integracyjnego Gościńcem Niborskim.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

 

SPŁYWY KAJAKOWE to kolejna nasza propozycja na ciekawy sposób spędzenia czasu wolnego. W tym roku zrealizowaliśmy 4 spływy kajakowe, wszystkie na tej samej trasie rzeką Marózką. We wstępnych planach chcieliśmy zrealizować po 2 spływy na jednej trasie jednak zainteresowanie było tak duże, że postanowiliśmy dać szansę wszystkim chętnym na skorzystanie z tej jednej konkretnej atrakcji. Spływom podobnie jak podczas wycieczek rowerowych zawsze towarzyszy przewodnik PTTK oraz ratownik WOPR. Współpracujemy z wypożyczalnią sprzętu wodnego FULL-SPORT (Przystań Pluski), która zapewnia kajaki oraz transport.

 

Do tej pory realizowaliśmy piesze wycieczki z przewodnikiem. W tym roku wraz z KLUBEM PODRÓŻNIKA wyruszyliśmy poza granicę Gminy Stawiguda i skupiliśmy się na poznawaniu WARMII podczas AUTOKAROWYCH WYCIECZEK Z PRZEWODNIKIEM.

Pierwsza wycieczka odbyła się do Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego. W Dobrym Mieście zwiedziliśmy gotycką kolegiatę oraz skansen miejski. W Lidzbarku gotycki zamek biskupi, podzamcze hotelu Krasicki oraz Termy Warmińskie.

Kolejna wycieczka odbyła się do Fromborka oraz Pieniężna. We Fromborku zobaczyliśmy Archikatedrę oraz Muzeum Mikołaja Kopernika. W Pieniężnie natomiast Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów.

Na wycieczki jeździmy szkolnym autobusem, którego finansowanie realizuje gmina Stawiguda. Grupą opiekuje się przewodnik PTTK, którego praca opłacana jest z budżetu Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie. Koszta związane z wejściówkami opłacają uczestnicy wycieczki.

Zainteresowanie tą inicjatywą również jest ogromne. W obu przypadkach nie było kłopotu w zapełnieniu całego autobusu, który mieści około 40 osób. Mamy w planach dalsze poznawanie Warmii, dlatego już dziś zapraszamy na kolejne wycieczki autokarowe. Terminy oraz miejsca będą podane w harmonogramie na początku przyszłego roku.

 

Kolejną propozycją były treningi ULTIMATE FRISBEE. Zaprzyjaźniona grupa Frisbee Olsztyn zechciała kilkakrotnie przyjechać i przeprowadzić otwarte treningi. Zapoznała mieszkańców z zasadami gry oraz pokazała technikę rzucania i odbierania frisbee. Były to niezwykle przyjemne i emocjonujące spotkania. Liczymy na dalszą współpracę i mamy nadzieję, że frisbee na stałe wpisze się w działania realizowane w ramach RekreAKCJI. Całej ekipie bardzo dziękujemy!

 

W tym roku z inicjatywy Publicznego Gimnazjum w Stawigudzie nasza gmina wzięła udział w EUROPEJSKIM TUGODNIU SPORTU. Aby zrealizować to działanie swoje siły połączył urząd gminy, Gminny Ośrodek Kultury oraz oczywiście Gimnazjum. Do realizacji projektu zaprosiliśmy instruktorów, którzy przez cztery kolejne dni prowadzili otwarte treningi. Były to: trening funkcjonalny, joga, zumba, trening ultimate frisbee. Wszyscy trenerzy zgodzili się wziąć udział w tym projekcie nieodpłatnie ale i tym samym promowali swoje aktywności. Wśród najbardziej zaangażowanych uczestników wszystkich zajęć został wylosowany w drodze konkursu piękny rower ufundowany przez wójt Gminy Stawiguda.

Dla nas organizatorów był to tydzień intensywny, ale wciąż utwierdzający, że warto inwestować siły i środki na aktywny wypoczynek i promowanie zdrowego trybu życia. Wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie serdecznie dziękujemy.

 

Podsumowując:

w tym roku zaproponowaliśmy około 40 różnych aktywności, w których wzięło udział ponad 1300 osób. Oznacza to, że średnio w każdym miesiącu dzięki tym działaniom ponad 100 osób wyszło z domu i skorzystało z tych propozycji. Niezwykle nas to cieszy i mamy nadzieję, że z każdym kolejnym rokiem przybywać będzie sympatyków RekreAKCJI.


Wszelkie informacje na ten temat dostępne są na stronie www.gok.stawiguda.pl a harmonogram wydarzeń na rok 2017 dostępny będzie w styczniu. Serdecznie zapraszamy!

 

Ewelina Sugajska, koordynatorka RekreAKCJI

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

 

zdjęcia: