#
Strona główna

Projekt realizowany przez GOK Stawiguda,
we współpracy z Urzędem Gminy Stawiguda.

# #
Aktywny wypoczynek w gminie Stawiguda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Relacja z VIII Integracyjnego Rajdu Rowerowego Gościńcem Niborskiem

2016-06-07 14:32:29

Kolejna udana wycieczka za nami! W sobotę 4 czerwca 2016 r. w trasę wyruszyło blisko 100 rowerzystów, ale tym razem poza mieszkańcami Stawigudy i Olsztyna byli to także goście z Olsztynka i Nidzicy. Okazją do spotkania był coroczny przejazd fragmentem Gościńca Niborskiego, zorganizowany w ramach VIII Integracyjnego Rajdu Rowerowego. Prawdziwie letnia, słoneczna pogoda przeplatana deszczem przyciągnęła na start całe rodziny, miłośników Gościńca oraz liczną ekipę z Gimnazjum Nr 13 w Olsztynie. Półmetek wycieczki, a jednocześnie miejsce rajdowego pikniku znajdowało się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Rybakach, gdzie na uczestników czekały napoje, pożywny bigos, płonące ognisko z możliwością pieczenia kiełbasek oraz konkursy i finałowa loteria z dziesiątkami nagród zapewnionymi przez gminę Stawiguda, Miasto Olsztyn i gminę Olsztynek.

 

Tegoroczny cykl wycieczek rowerowych ma swój własny konkurs dla systematycznych uczestników, którzy wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród (m.in. plecaka rowerowego z bukłakiem). Wystarczy wziąć udział w dwóch imprezach, aby starać się o nagrody. Poprzednim potwierdzeniem udziału były rowerowe pocztówki, a teraz wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki.

 

Kolejna wycieczka po okolicach Stawigudy już 26 czerwca. W ten sposób zapraszamy do rozpoczęcia wakacji w rowerowym stylu. Trasa o długości kilkunastu kilometrów będzie odpowiednia dla najmłodszych i całych rodzin. W programie: ciekawostki Przewodnika PTTK, bezpłatny bufet, konkursy, losowanie nagród. Start o 10:30 pod Urzędem Gminy w Stawigudzie.

 

Ciekawostką wycieczki było powstanie trzech historii luźno związanych z Gościńcem, a stworzonych przez trzy grupy uczestników podczas jednego z leśnych postojów na trasie. Zabawa polegała na dokończeniu historii rozpoczętej przez Przewodnika wycieczki, ale z obowiązkowym użyciem 5 wylosowanych słów. W efekcie powstały trzy zupełnie różne fabuły z udziałem ważnej postaci… Mikołaja Kopernika. Wspólny dla wszystkich drużyn wstęp do historyjek brzmiał następująco:

 

Jest rok 1516 r. i Mikołaj Kopernik właśnie rozpoczął objazd po folwarkach w okolicach Olsztyna. Postanowił jechać na południe, przez lasy nad jeziorem Łańskim, gdyż dużo dobrego słyszał o nowych kocich łbach wyłożonych na tamtejszym gościńcu. Nagle, z jednej jedynej chmurki, która leniwie sunęła po niebie błysnęło, a wszystko wokoło zaniosło się potężnym hukiem. Astronom sięgnął po słoneczny kalendarz, który zawsze miał przy sobie, a jego oczom ukazała się dziwna data: 4 czerwca 2016 roku! Nie ujechał daleko, a zza zakrętu ukazała mu się gromada kolorowo ubranych ludzi na dziwnych, dwukołowych rumakach…

 

- rozwinięcie nr 1 (obowiązkowe wyrazy są napisane DUŻYMI literami):

… Podróżujący zatrzymali się na drodze napotykając BŁOTKO pokrywające podłoże. Mikołaj Kopernik podczas postoju został poczęstowany ORANŻADĄ. Po spożyciu napoju Jego oczom ukazał się pojazd posiadający 15 OPON. Po chwili Kopernik zorientował się, że jest robiony w BALONA. Pojazd wcale nie miał 15 opon. Astronom dokonał ODKRYCIA, iż pojazdy te mają po dwa koła i dwie opony. Posiadają cudowne właściwości załamywania czasoprzestrzeni i podróży w czasie. Pojazd z 15 oponami był tylko efektem wypicia napoju nazywanego oranżadą.

 

- rozwinięcie nr 2 (obowiązkowe wyrazy są napisane DUŻYMI literami):

… a w każdym kole było 8 SZPRYCH. Dziwni ludzie okazali się KOLARZAMI z Olsztyna, a jeden z nich przypominał Kozaka. Kozak zaprosił Kopernika na obiad. Pochwalił się, że zrobił świetny MAKARON. Jeden z rowerzystów przewrócił się i okazało się, że pękła mu DĘTKA. Wtedy Astronom niespodziewanie wyjął ze swojej przepastnej torby 10 DĘTEK i dał w prezencie rowerzystom. Rowerzyści zaprosili Astronoma do wspólnej podróży dziwnymi dwukołowymi rumakami.

 

- rozwinięcie nr 3 (obowiązkowe wyrazy są napisane DUŻYMI literami):

… Rowerzyści ze zdumieniem spojrzeli na dziwnie ubranego mężczyznę. Najbardziej zaintrygował ich KAPELUSZ, ewidentnie nie pochodzący z dzisiejszych czasów. Mikołaj K. zapytał nieznajomych cóż to za dziwne mechaniczne rumaki. Przewodnik Mirek z wrodzonym talentem wytłumaczył przybyszowi zasady działania roweru. Magia miejsca sprzyjała długiej rozmowie. Piękny DYWAN z leśnych kwiatów połączył XVI-wiecznego astronoma i młodych cyklistów. Przewodnik grupy zachęcił Kopernika do spróbowania swoich sił w trudnej sztuce jazdy na rowerze. Szło mu świetnie. Nagle potknął się o wystającą GAŁĄŹ, która pojawiła się tu po burzy, która przeszła przez las zeszłego LATA. „Młodzi przyjaciele, pomóżcie mi wrócić do moich czasów”. Młodzież pomogła Kopernikowi rozwinąć kosmiczną prędkość na najszybszym rumaku. Po chwili słychać było tylko w otchłani lasu głos uradowanego Kopernika „WIWAT ROWER!”.

 

Zakończenie wspólne dla wszystkich opowiastek było następujące:

W ten oto sposób mili rowerzyści z Olsztyna i Stawigudy odkryli z Kopernikiem mechanizm podróży w czasie, pomogli mu wrócić we właściwe miejsce w historii, a sami spędzili fantastyczny czas ze światowej sławy naukowcem z przeszłości.

 

Relację przygotował:

Mirosław Arczak

 

Zapraszamy również na zapoznanie się z relacją przygotowaną przez Wiadomości Gazeta Warmińska:

http://gwarminska.pl/strona/11726-2/

 

zdjęcia: